Čeprav je v zadnjih letih vse manj prazničnega pokanja petard in ognjemetov pa je vsaj na 31.12. običajno zunaj še vedno zelo glasno in polno ognjemetov. Pred “najbolj glasno” nočjo v letu z vsemi lastniki “vom Weissen Unterberg” mladičkov delimo par nasvetov, da bo za kuža in za vas noč čim manj stresna in ena velika pozitivna izkusnja. POMEMBNO! Vse spodaj našteto velja za pse, ki do sedaj niso imeli slabe izkušnje s poki in glasnimi zvoki.
Prva misel, čim manj manj komplicirat! ♥️
Psi se večinoma ne skotijo streloplahi, ampak strah pred glasnim pokanjem pridobijo.
Ne glede na to ali vaš kuža dneve večino preživlja zunaj ali notri, novo leto pričakajte skupaj z njim v notranjih prostorih. Ne glede kako neustrašen je vaš kuža, ga to noč ne puščamo samega. Novo leto pričakajte nekje notri, kjer je manj glasno ob spremljavi radia/glasbe, ki vsaj delno preglasi pokanje.
Za razliko od ljudi, psi ne razumejo kaj se okoli njih dogaja in od kje poki prihajajo. Otrokom razložimo, da pok ni nič groznega, psu pa na žalost ne moremo. Še več, z našo pozornostjo, ogovarjanjem ali celo božanjem (prosim ne), dosežemo ravno kontra učinek – potrdimo kužkov odziv na pok. Česar seveda ne želimo!
Kaj pa lahko naredimo?
- na sprehod gremo takrat, ko zunaj čim manj poka (pred 20h), kuža imamo dobro pripetega (najbolse na dveh povodcih, kombinacija ovratnica + opsnica), nosi naj tudi ovratnico z našo telefonsko številko
- novo leto pričakamo skupaj
- psa ne puščamo samega
- tudi pse, ki so vajeni bivanja zunaj (v pesjaku), prestavimo v notranje prostore
- kakršenkoli odziv na pok čim bolj ignoriramo
- ob glasnih pokih kuža lahko zamotimo tako, da na tla vržemo pest hrane – vonj je pasji najmočnejsi čut, ko je zaposlen nosek, so ostala čutila manj intenzivna
- novo leto pričakamo notri ob radiu ali glasbi, ki vsaj delno preglasi pokanje
- kužu pripravimo razna “grizala” (sušene bikovke, rogove, kong ipd.) s katerim se zamoti